Informacja Administratora

Projekty / Akcje

Projekty edukacyjne

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 107 w Łodzi realizują założenia następujących projektów:

Elementy innowacji pedagogicznej "Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie":nasze przedszkole w czerwcu 2022 przystąpiło do projektu „Skuteczne zdziwienie. Wyzwalamy myślenie”. Jest to innowacyjna metoda nauki czytania, zachęcająca dzieci do rozpoznawania obrazów dźwiękowych i graficznych liter. Projekt został dwukrotnie wyróżniony na targach Intarg. Zdobył złoty medal International Invention and Iinnovation Show oraz nagrodę World Invention Intellectual Property Associations WIIPA a także nominację i wyróżnienie w konkursie Książka Roku 2020 polskiej sekcji IBBY. Projekt otrzymał nagrodę ministra edukacji i nauki, tytuł „Ambasadora innowacyjnych praktyk pedagogicznych” oraz statuetkę „Skrzydła Wyobraźni”.

Międzynarodowy projekt edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy":

Cele projektu wynikające z Podstawy Programowej:

• Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
  • Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
  • Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.

Program edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas": Najskuteczniejszym działaniem w zapobieganiu chorób spowodowanych paleniem tytoniu jest promocja zdrowia. Dzięki programom edukacyjnym, wśród dzieci i młodzieży kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne. Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” realizowany jest od 2008 roku. Program jest dostosowany do dzieci w wieku 5-6 lat. Realizowany jest przez nauczycieli, wychowawców przedszkolnych oraz przez przedstawicieli środowiska przedszkolnego i szkolnego. Głównym celem Programu jest zwiększenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

Program ma za zadanie:

• Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów,
  • Wykształcić umiejętności rozpoznawania różnych dymów, „wydobycie” dymu papierosowego,
  • Zwiększyć wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego,
  • Zwiększyć poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów,
  • Zwiększyć wrażliwość dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym tytoniowy.

Ogólnopolski program edukacyjny "Skąd się biorą produkty ekologiczne?": Okres przedszkolny jest niezmiernie ważnym etapem kształtowania się postaw determinujących aktualne i przyszłe zachowania dotyczące zdrowia. Dlatego też istotne jest edukowanie dzieci w zakresie prawidłowego żywienia już od najmłodszych lat. Utrwalone wówczas przyzwyczajenia zdrowotne i nawyki decydują o późniejszym stylu życia. Dodatkowo z badań wynika także, że żywność ekologiczna może mieć związek ze zdrowszym stylem życia. Konsumenci ekologiczni częściej dbają o dietę i aktywność fizyczną oraz cechuje ich istotnie mniejsze prawdopodobieństwo nadwagi i otyłości. Celem programu jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.

Szczegółowe cele programu:

• zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne,
  • kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych,
  • propagowanie zdrowego stylu życia,
  • zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

Ogólnopolski projekt edukacyjny "Witaminki" pod patronatem "Bliżej Przedszkola":
Cele projektu:
-promowanie zdrowych nawyków żywieniowych;
- zachęcanie do spożywania zróżnicowanych potraw, bogatych w warzywa;
- stwarzanie okazji do poznawania nowych smaków;
- oswajanie z wyglądem warzyw i zapoznanie z ich wartościami odżywczymi;
- wdrażanie do samodzielnego komponowania posiłków i robienia prostych potraw według przepisów kulinarnych

Program edukacyjny "Kubusiowi Przyjaciele Natury":

Celem programu jest zachęcanie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, uczenie szacunku dla przyrody, ale także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania oraz aktywnego spędzania czasu i ruchu. W ramach realizacji programu, najmłodsi poznają zasady dbania o środowisko naturalne, aktywnego wypoczynku i odżywiania. Nauczą się segregować odpady, wybierać odpowiednie formy ruchu oraz rozpoznawać korzyści jakie płyną ze spożywania warzyw i owoców. Wszystkie materiały edukacyjne „Kubusiowych Przyjaciół Natury” zostały skonstruowane tak by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę.

Akcje charytatywne

Nasze przedszkole bierze udział w akcjach charytatywnych:

- Akcja charytatywna "Podziel się wigilią" - zbiórka podarunków dla dzieci z niepełnosprawnościami, wychowanków, podopiecznych łódzkich szkół specjalnych, fundacji "Krwinka" oraz małych uchodźców ukraińskich , pozostających pod opieką w.w. placówek. Więcej informacji na Państwa mailach, na tablicy przedszkolnej oraz na stronie: https://fundacjaniemczyk.pl/podziel-sie-wigilia/

- Akcja "Kartka dla seniora" - dla pensjonariuszy zakładu leczniczo-opiekuńczego FELMED.

- Akcja charytatywna "Mam marzenie- Dzień Pluszowego Misia" - zbiórka miśków dla pacjentów dziecięcych oddziałów szpitalnych. Więcej informacji o akcji w naszym przedszkolu na Państwa mailach i na stronie: https://www.mammarzenie.org/nasze-akcje/dzien-pluszowego-misia/